Maurice Béjart – czarodziej ruchu
Dzisiaj chcielibyśmy Wam przedstawić pewnego Wielkiego Czarodzieja. Specjalizował się w dziedzinie magii zwanej tańcem. Czarodzieja wyspecjalizowanego w tej dziedzinie dorośli nazywają CHOREOGRAFEM. Potrafi on wydobyć magię z dźwięków i tchnąć ją w ludzkie ciało tak, że ruchy tancerza stanowią idealną jedność z muzyką. Zaczarował on dziesiątki tysięcy widzów na całym świecie, potrafił mówić „językiem tańca” i w tym właśnie języku, zabawnym i, o dziwo, dla wielu zrozumiałym, opowiedzieć cały swój magiczny świat. Ciekawe, czy Wam też uda się zrozumieć ten język? Zobaczmy, jak czarował Béjart …
Valse à mille temps
Nasz Wielki Czarodziej założył także szkołę, która może kojarzyć się ze Szkołą Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie (tą, do której uczęszczał słynny Harry Potter). Szkoła Béjarta nazywa się École Atelier RUDRA Béjart i - tak jak różne dziedziny magii w Hogwarcie - przenikają się w niej rozmaite dziedziny Sztuki. Oczywiście królem jest tam Taniec, ale w spektaklach tanecznych pojawiają się również elementy Teatru, Sztuk Walki, a nawet Cyrku. Popatrzmy, w jakim rytmie odbywały się zajęcia w Rudra Béjart…
Citypercussion
Może Wy także spróbujecie wystukać rytm na szkolnych ławkach, krzesłach, ołówkach, a także własnych udach? Tym razem Pani nie powinna się złościć. :)
Świat Béjarta kręcił się wokół czterech głównych tematów, jego wielkich fascynacji: miłości, śmierci, podróży i obrzędu. Jego świat jest też pełen kontrastów, łączą się w nim dynamizm i bezruch, ekspresja i kontemplacja. Słynął też z tego, że - w przeciwieństwie do innych choreografów - lubił wychodzić poza ramy muzyki klasycznej i wykorzystywał w swoich magicznych miksturach muzykę pop. Wszystkie te cechy możemy zaobserwować tutaj:
Queen – “I was born to love you”
Niewątpliwie Béjart był geniuszem, ale przy tym także niezwykle skromnym człowiekiem. Z rzeczy materialnych najbardziej cenił sobie ponoć… dobrą herbatę.
Kiedy zmarł w 2007 roku, pisano o nim, że odszedł, by roztańczyć gwiazdy…
***
Jeśli jesteście pod wrażeniem magii Béjarta, polecamy także:
L’Enfant roi
Muzyka eksperymentalna